Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen yıllık ankette, 2024 için öne çıkan en büyük risk olarak finansmana erişim vurgulandı. İş dünyası, yıl sonu enflasyon beklentisini %53.2, dolar kuru beklentisini ise 41.54 TL olarak belirledi.

İzmir'in Gündeminde Ulaşım Önceliği

ESİAD üyeleri, İzmir'de 2024 yılında öncelik verilmesi gereken alan olarak şehir içi ulaşımı işaret etti. Sibel Zorlu, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı, 2023'ün zorluklarını hatırlatarak, 2024'te ekonomik istikrar ve hukukun üstünlüğünün öncelikli konular olacağını belirtti.

Türkiye Ekonomisinin 2024 Yol Haritası

ESİAD Ekonomi Gözlem Grubu, dernek merkezinde “Türkiye Ekonomisine İlişkin Değerlendirmeler ve 2024 yılı Üye Beklenti Anketi Sonuçları” toplantısını gerçekleştirdi. Ekonomist Güldem Atabay'ın katılımıyla, Türkiye'nin 2024 ekonomik beklentileri ve jeopolitik riskler ele alındı.

Seçim Sonrası Ekonomi Odaklı Gündem

Sibel Zorlu, 2023 yılındaki global ve bölgesel olaylara değinerek, yerel seçimler sonrasında ekonominin ana gündem maddesi olacağını vurguladı. Gelecek dönemde hukukun üstünlüğü ve şeffaflık vurgusu öne çıkarken, ekonomik güçlenmenin altı çizildi.

Kapsamlı İstikrar Programının Önemi

Ekonomist Güldem Atabay, 2024 için global jeopolitik risklere dikkat çekti ve Türkiye'nin ekonomik büyüme stratejisinin değişimine işaret etti. Atabay, enflasyon ve istikrar konularında sıkı maliye politikalarının önemine vurgu yaptı.

ESİAD Üyelerinin 2024 Ekonomik Tahminleri

Ankete katılan ESİAD üyeleri, 2024 yılı için TÜFE ve ÜFE bazında enflasyon tahminlerini, dolar ve euro kurları ile ilgili beklentilerini ve işsizlik oranı tahminlerini paylaştı.

İzmir'in Gelişiminde Öncelikli Alanlar

ESİAD üyeleri, İzmir için şehir içi ulaşımı öncelikli konu olarak belirledi. Kentsel dönüşüm projeleri ve İzmir Körfez Geçiş Projesi gibi diğer önemli yatırımlar da öncelikli listeye eklendi.