Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore'nin seçimlere müdahale edebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Yoon, Kuzey Kore'nin sınır bölgelerinde silahlı eylemler, drone saldırıları, siber saldırılar ve yanıltıcı haberler yayarak Nisan ayındaki seçimlere müdahale ihtimaline işaret etti.

Merkezi Entegre Savunma Konseyi Toplantısı

Yoon, ordunun, hükümetin ve sivil savunma birimlerinin katılımıyla gerçekleşen merkezi entegre savunma konseyinin yıllık toplantısında bu konuları gündeme getirdi. Toplantı, bölgesel güvenlikle ilgili önemli meseleleri ele aldı.

Kuzey Kore'nin Artan Tehditleri

Pyongyang'ın son haftalarda füze testleri ve Seul ile Washington'a yönelik artan sözlü tehditleri, Kore yarımadasındaki gerilimi artırmış durumda. Yoon, Kuzey Kore'nin yaklaşan seçimlere yönelik "çok sayıda provokasyon" gerçekleştirebileceği konusunda uyardı ve güvenlik duruşunun sıkılaştırılması çağrısında bulundu.

Güney Kore'de Yaklaşan Seçimler

Güney Kore, 10 Nisan'da parlamento üyelerini seçecek. 300 sandalyenin dağılımı, ülkenin siyasi geleceği açısından belirleyici olacak.

Uluslararası Hukuk İhlalleri ve Silah Ticareti

Yoon, Kuzey Kore rejiminin, uluslararası hukuk ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını hiçe sayarak, Rusya ile yapılan silah ticaretiyle totaliter rejimini sürdürme çabalarına işaret etti.

Rusya ve Kuzey Kore Arasındaki İlişkiler

Rusya ve Kuzey Kore arasında artan eleştirilerin ortasında, iki ülkenin Ukrayna savaşındaki rollerine dair iddialar da gündeme geldi. İddialara göre, Pyongyang, Rusya'ya topçu ve füze sevkiyatı yapmıştı.

Siber Güvenlik ve Yalan Haber Tehditleri

Yoon, siber saldırılar ve yanıltıcı haberlerin toplumu felce uğratabileceği konusunda uyarıda bulundu. Güney Kore Devlet Başkanı, ulusal altyapıya yönelik siber saldırıları ve sahte propaganda yayma girişimlerini önlemek için ek önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Savunma Konseyi Toplantısının Önemi

Seul'ün savunma konseyi toplantısı, Kuzey Kore'nin olası provokasyonlarına yanıt verme yöntemlerini incelemek üzere özel olarak düzenlendi. Toplantıda, uzun menzilli topçu ve elektromanyetik darbe (EMP) saldırıları gibi senaryolar ele alındı.