Wall Street'in ana endeksleri, Salı günü yükselişe geçti. Mayıs ayında faiz indirimi beklentileri, Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) beklentilere paralel artış göstermesiyle değişmeden kaldı. Yatırımcılar, Federal Rezerv'in (Fed) hafta sonundaki politika kararını bekliyor.

Reuters anketine katılan ekonomistlerin tahminleri doğrultusunda, Kasım TÜFE yıllık %3,1 artış gösterdi. Gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan çekirdek fiyatlar ise %4 artarak beklentileri karşıladı. Aylık bazda tüketici fiyatları %0,1 artış gösterdi.

Traderlar, Fed'in Mart ayından itibaren faiz indirimlerine başlayabileceği öngörülerini geri çekerek, Mayıs ayı toplantısını muhtemel başlangıç noktası olarak görmeye başladı. CME Group'un FedWatch aracına göre, Mart ayında en az 25 baz puanlık faiz indirimi ihtimali %43,7'ye düştü.

Glenmede'nin yatırım stratejisi şefi Jason Pride, Fed'in faiz oranlarını beklenenden uzun süre mevcut aralıkta tutacağını ve piyasanın artık daha fazla artış beklemediğini, faiz indirimlerine odaklandığını belirtti. Bu durum, hisse senedi piyasalarını kısa vadede zor bir döneme sokuyor.

Şimdi tüm dikkatler, Fed'in Çarşamba günü sona erecek iki günlük toplantısından çıkacak faiz kararı ve Kasım ayı üretici fiyatları endeksi (ÜFE) verilerine çevrildi. Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın da bu hafta politika kararlarını açıklaması bekleniyor.

Oracle hisseleri, üçüncü çeyrek gelir tahminlerinin bulut hizmetlerine olan talebin yavaşlamasıyla beklentilerin altında kalması nedeniyle %11,1 düşüş yaşadı. Enerji sektörü de, ham petrol fiyatlarının %3'ün üzerinde düşmesiyle %1,4 kayıpla geride kaldı.

Alphabet, Epic Games'in yüksek profilli antitröst davasında zafer kazanmasının ardından %0,8 değer kaybetti. Tesla %1,8 düşerken, Meta Platformlar %1,2 kazandı. Broadcom hisseleri ise %3,5 artarak Dow Jones Endüstriyel Ortalaması'nı yeni bir rekor seviyeye taşıdı.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 116,21 puan artışla 36.521,14 puana, S&P 500 endeksi 5,53 puan artışla 4.627,97 puana ve Nasdaq Composite 30,94 puan artışla 14.463,42 puana yükseldi.

Lucid, CFO Sherry House'un istifası sonrası %9,4 değer kaybetti. Airbnb ise, Barclays'in derecelendirmesinin düşürülmesiyle %2 düştü. NYSE ve Nasdaq'ta düşen hisseler, artanları geride bıraktı. S&P endeksi, 63 yeni 52 haftanın en yüksek ve bir yeni en düşük seviyesini, Nasdaq ise 81 yeni en yüksek ve 108 yeni en düşük seviyeyi kaydetti.