AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan (Ali İhsan Arslan) kendisine ait youtube kanalından Finlandiya ve İsveç'e seslendi.

Mücahit Arslan yayınladığı videoda Türkiye'nin yaşadığı güvenlik kaygılarına vurgu yaparak, Finlandiya ve İsveç'in terör ile aralarına mesafe koyması gerektiğini ifade etti. Arslan yayınladığı videoda şunları söyledi...

"Rusya tehdidi Avrupa'yı da NATO ve AB'yi de kendine getirdi. İsveç ve Finlandiya'nın talebi, ötesinde yeni bir düzenin, yeni bir Avrupa eksenli küreselleşmenin önünün de açılacağını da gösteriyor. 

Türkiye olarak bizler elbette bu gelişmelere kayıtsız kalamayız. Bu yeni düzende en güçlü şekilde var olmak için Cumhurbaşkanımız ve dışarıda yoğun gayret sarf ediyor. 

İsveç ve Fillandıya'nın NATO'ya girmesi bizim de oylarımıza bağlı. Bizler elbette ulusal çıkarlarımızı da göz önüne alarak Konuyu iyi değerlendirmek, kararımızı ona göre belirlemek durumundayız.

 Nitekim bu iki ülkenin terör örgütlerine öteden beri verdikleri desteği ciddi bir sorun olarak teşkil ediyoruz. 
Türkiye olarak bu ülkeleri yıllardır uyarıyoruz. Ama maalesef bizim uyarılarımıza kulak asmadılar. Biz bu konuda son derece ilkeli bir tavır sergiliyoruz.

 Eğer bizimle aynı ittifakta yer almak istiyorsanız müttefiklik ruhuna uygun davranmalısınız. Somut adımlar atarak bunu göstermek zorundasınız. 

Siz sınırlarınızı korumak için nasıl NATO'nun güvenlik şemsiyesine sığınmak istiyorsanız, biz de kendi sınırlarımızı terörden koruma konusunda son derece hassasız. Sizin güvenliğiniz, toprak bütünlüğünüz için de denli önemliyse bizimki de bizim için aynı derecede önemli. Türkiye'nin desteğini istiyorsanız, bizim terör konusundaki  hassasiyetimizi görmezden gelmeye devam edemezsiniz. Günümüzde güvenlik, sağlık kadar hayati bir konuma geldi.Biz Türkiye olarak kırk yıldır terör belasıyla bunu iliklerimize kadar yaşadık, yaşıyoruz."