Kuzey Kore'de iki gencin, Güney Kore'nin popüler müzik türü K-Pop'u izledikleri gerekçesiyle 12 yıl ağır çalışma cezasına çarptırıldıklarını gösteren video görüntüleri ortaya çıktı. Pyongyang'da gerçekleşen bu olay, Güney ve Kuzey Kalkınma (SAND) Enstitüsü tarafından yayımlanan görüntülerle belgelendi.

SAND Enstitüsü'nün Paylaştığı Görüntülerdeki Şok Detaylar

Reuters tarafından BBC'den alınan ancak bağımsız olarak doğrulanamayan bu görüntüler, Kuzey Kore'de gerici düşünceye karşı 2020'de yürürlüğe giren sert yasaların bir sonucu olarak yorumlanıyor. Videoda, 16 yaşındaki iki gencin Güney Kore filmleri ve müzik videoları izlemekten suçlu bulundukları ve cezalandırıldıkları görülüyor. SAND Enstitüsü'nün raporuna göre, bu görüntülerin Kuzey Kore'nin genç nesillerine bir uyarı olarak gösterildiği düşünülüyor.

Kuzey ve Güney Kore Arasındaki Kültürel Farklar ve Gerilimler

Bu vak'a, Kuzey ve Güney Kore arasındaki derin kültürel ve politik farklılıkları ortaya koyuyor. İki ülke, 1950-53 yılları arasındaki çatışmadan bu yana teknik olarak savaş halinde ve askerden arındırılmış bir bölge (DMZ) ile ayrılmış durumda. Kuzey Koreli yetkililer tarafından hazırlanan ve yaklaşık 1000 öğrenci tarafından izlenen halka açık duruşmayı gösteren videoda, gençlerin yüz maskesi takarak Covid-19 salgını sırasında kelepçelendikleri görülüyor. Videonun anlatıcısı, gençlerin "yabancı kültür tarafından baştan çıkarıldıklarını ve hayatlarını mahvettiklerini" söylüyor, bu da Kuzey Kore'deki sert kültürel ve medya sansürünü gözler önüne seriyor.