Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, haftalık basın toplantısı düzenledi. 9 Nisan tarihinden beri af çağrısında bulunan Sarıgül, konuşmasına af çağrısını yineleyerek başladı. Konuşmasının devamında barınma sorununa dikkat çeken Sarıgül, yetkililere çağrıda bulundu.

Merkez semtlerde oturanların kenar semtlere, kenar semtlerde oturanların gecekondulara taşındığına, yeni evlilerin baba evine gittiğine, gençlerin evlenemediğine, asgari ücretin ev kirasına yetmediğine dikkat çeken Sarıgül: "Bu soruna acil çözüm bulunmazsa, çok yakında bizde de evsizler sınıfı oluşmaya başlayacak. Türkiye Değişim Partisi olarak, bu sorununun çözümü için hemen uygulanabilecek şu öneride bulunuyoruz: Evden çalışma, evden alışveriş ve ekonomideki sıkıntılar nedeniyle birçok işyeri ve AVM'nin boş kaldığı, tam dolmadığı, kiracı bulamadığı gözüküyor." dedi.

İmar planlarında işyeri, AVM olarak gözüken yapıların imar değişikliği ile konut olarak satılmalarının sağlanmasını, yapımı devam eden bu projelerin de imar değişikliği ile konuta çevrilmesini söyleyen Sarıgül, bunların konut arzını artıracağını belirterek yetkilileri bu konuya acil çözüm bulmaya davet etti.

PAHALILIK VE ZAMLAR DAYANILMAZ BİR HAL ALDI

Pahalılık ve zamlara ilişkin de açıklamalar yapan Sarıgül: “Hem asgari ücretin hem emekli maaşlarının açlık sınırının altında kalmayacak şekilde hemen güncellenmesi lazım. Çiftçinin ve esnafın nefes alması için çektikleri kredilerin faizlerini silinmesi lazım. Engelliler, öğretmenler, sağlıkçılar atama bekliyorlar, atamaların derhal yapılması lazım." dedi. Sağlık çalışanlarının maaş ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Sarıgül, emniyet mensuplarının 3600 ek göstergelerinin verilmesi gerektiğini söyledi.