Türkiye, son günlerde Spor dünyasında yaşanan Seçil Erzan vurgunu ile sarsılmıştı. Şimdi ise benzer bir skandalın sanat dünyasında yaşandığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Ünlü şarkıcı Sinan Akçıl'ın açıklamalarıyla, 2021'de ortaya çıkan bir dolandırıcılık hikayesi yeniden gündeme geldi.

Seçil Erzan Davası ve Yankıları

Eski bankacı Seçil Erzan'ın, Arda Turan, Emre Belözoğlu, Selçuk İnan ve Fernando Muslera gibi isimleri ponzi sistemiyle dolandırdığı iddiasıyla yargılanmasına devam ediliyor. Her gün yeni bir yazışma, banka açıklaması ve tanık ifadeleriyle Türkiye, Erzan'ın tezgahını şaşkınlıkla takip ediyor.

Sanat Dünyasında Benzer Dolandırıcılık İddiası

Şarkıcı Sinan Akçıl'ın ifadelerine göre, sanat dünyasında da benzer bir dolandırıcılık olayı yaşandı. İddiaya göre, influencerlar ve fenomenler aracılığıyla sanat çevrelerine giren Mine Ö. adında bir kadın, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren iki şirket kurarak yüksek kar payı vaadiyle para toplamaya başladı.

Ünlülerin Dolandırılma İddiaları

Sabah gazetesinin haberine göre, Mine Ö., basketbolcu Semih Erden'den 1.7 milyon lira, oyuncu Burcu Kıratlı'dan 500 bin lira, Tuzlaspor yöneticisi Rıdvan İlhanlı'dan 3.5 milyon lira ve Yeliz Tuğba Yasa ile iki kardeşinden ise 3 milyon lira dolandırdığı iddia ediliyor. Toplamda 35 milyon TL'lik bir vurgun yapıldığı öne sürülüyor.

Dava ve Beraat Kararı

Oyuncu Burcu Kıratlı, 'ponzi piramit zinciri' ile dolandırıldığını iddia ederek Mine Ö. hakkında dava açmıştı. Mine Ö., hakkındaki şikayetler nedeniyle bir süre tutuklu kaldı ve 'nitelikli dolandırıcılık' suçlamasıyla 10 yıl hapis talebiyle yargılandı. Ancak, 'nitelikli dolandırıcılık' suçu kastı sabit olmadığı için beraat etti.

Sinan Akçıl'ın Açıklamaları

Sinan Akçıl, Seçil Erzan olayına atıfla, "Birkaç yıl önce şarkıcılar arasında da benzer bir durum yaşandı. Seçil Erzan kadar dolandırıcı birisi bizden de para almaya çalıştı” şeklinde açıklamada bulundu. Bu açıklama, sanat dünyasında yaşanan bu olayın detaylarını merak konusu haline getirdi.