Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Erden, TÜREB Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, rüzgâr sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli birçok firmanın salgın döneminde artan maliyetler sebebiyle Çin’den tamamen bağımsız olmasa bile tedarik zincirini çeşitlendirmek ve salgın döneminde yaşanan riskleri minimize etmek isteğini söyledi.

TÜREB olarak krizi fırsata çevirmek adına rüzgâr enerjisi endüstrisine yönelik bir yol haritası belirlendiğini dile getiren Erden, rüzgârda kapasite arzının artırılması ve sanayide derinleşmede iki ana hedefleri bulunduğunu, Bilbao’da düzenlenen rüzgâr kongresinde ve heyetler arası görüşmelerde bunun ilk adımlarını attık ve bazı kararlar aldıklarını belirtti.

Erden, “İzmir’de 6-7 sanayi tesisimize bakanlıklar, ilgili kurum ve kuruluşlarla bir teknik gezi düzenleyeceğiz. Hamburg’ta düzenlenecek rüzgâr enerjisi toplantısına katılacağız. Tedarik zincirinin Türkiye’ye kaydırılması amacıyla Hamburg’ta benzer görüşmelerin fazlasını ana komponent üreticileriyle yapmayı amaçlıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin rüzgâr enerjisi sanayisi alt yapısının tanıtılmasına yönelik etkinlik yapmayı ve bu yılın sonuna doğru da İzmir’de kongremizi gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Bunların 2022 sonunda rüzgâr sektörümüzde yüzde 85’i ihracat odaklı 1,5 milyar avrodan fazla ciroya ulaşacağımız resmi göreceğimize inanıyorum. ” diye konuştu.

Erden, rüzgâr enerjisinde faaliyet gösteren sanayi şirketlerinin üst düzey temsilcilerinin tedarik zincirlerini Türkiye’ye kaydırmak istediklerine dair düşünceleri bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Bu düşüncelerini bu yıl içinde gerçekleştirdiğimiz toplantılarda bizimle paylaştılar. Türkiye rüzgâr enerjisi üretiminde güvenilir bir merkez olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’nin rüzgâr enerjisi sanayisi diğer yenilenebilir enerji kaynaklara göre en endüstrileşmiş sektör. Çin’de yoğunlaşmış r rüzgâr enerjisi tedarik zincirinin Kovid-19 sonrası dönemde Türkiye’ye yönlendirilmesi konusunda batılı sektör devlerinin düşünceleri var. Operasyonlarını Türkiye’ye kaydırmak istiyorlar. Biz de TÜREB olarak önceki yönetimlerle başlayan ve bizimle devam eden rüzgâr enerjisinde sanayi envanterini ortaya çıkarmak istiyoruz. Elimizde ne olduğunu görmek, bizim rüzgâr enerjisinde yatırımları hızlandırmamıza yardımcı olacak.”

Erden, Türkiye’de rüzgâr enerjisi kurulu gücünün 11 GW’a çıktğını, 6 kule, 4 kanat tesisine ek olarak kimyevi madde üreten pek çok tesis olduğunu belirterek “Bunların yanında birçok üretim tesisi ve derinleşen bir endüstri mevcut. Türkiye, bu tedarik zincirini kendi kullanabilecek ve rekabet edebilecek. Önemli olan bu. Ayrıca sürdürülebilir rüzgâr sanayisi için yatırımların artırılması gerekiyor. Kapasite artışı ile ilgili planlar da rüzgâr enerjisi sanayinin büyümesi ve devamlılığı için olmazsa olmaz. Türkiye yıllık 2 GW’tan fazla rüzgâr enerjisini kurabilecek alt yapıya sahip. Çalışmalar gösteriyor ki elektrik şebekemiz yılda 3 GW kurulu gücü sisteme dahil edebilecek durumda. ” değerlendirmesinde bulundu.