ENDEKS24-ÖZEL

Bugün sizlere bir dönem Türkiye’nin en büyük sorunlarının başında gelen terör örgütü PKK’nın hiç bilinmeyen sansasyonel bir eyleminden bahsedeceğiz…

Terör örgütü PKK’nın Güneydoğu sorumluğunu yapan, yönettiği kanlı eylemlerin ardından Avrupa’ya kaçan Faysal Dunlayıcı kod isimli terörist Kani Yılmaz’ın güvenlik güçlerini bile şaşırtan inanılmaz eylemini konu edeceğiz… Dilerseniz önce Kani Yılmaz kim onu tanıyalım…

Faysal Dunlayıcı kod ismini kullanan Kani Yılmaz 1950 Şanlıurfa Ceylanpınar doğumlu… Kani Yılmaz , PKK'nın bir dönem üst düzey sorumlularındandı.

12 Eylül Darbesi'nde tutuklandı ve 12 yıl Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde kaldı. Örgütün propaganda kanadı olan Kürdistan Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin 7 yıl Avrupa temsilciliğini yaptı. 26 Ekim 1994'te İngiltere'de tutuklandı ve 1997'de yargılanmak üzere Almanya'ya iade edildi. 

Almanya'da Türk işyerlerini hedef alan çok sayıda kundaklama eylemini planladığı gerekçesiyle 7 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak serbest bırakıldı.

2004 yılında Bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın kardeşi Osman Öcalan'la birlikte örgütten ayrılarak Kürdistan Yurtsever Demokrat Partisi adlı muhalif örgütü kurdu. Kasım 2005'te İngiliz yazar Sheri Laizer ile evlendi.

Yıllarca hizmet ettiği terör örgütü PKK ile ters düşmesinden dolayı bölücü başlarından Murat Karayılan’ın talimatı ile 11 Şubat 2006'da Kuzey Irak'ta uğradığı bombalı saldırı sonucu öldürüldü. Cenazesi Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde toprağa verildi…

Kani Yılmaz’ı kısaca tanıdıktan sonra şimdi geçelim o inanılmaz eylemine…

Faysal Dunlayıcı kod isimli terörist Kani Yılmaz, terör örgütü PKK adına Güneydoğu kırsalında eylemlerini gerçekleştirirken genelde güvenlik kuvvetlerimize saldırıyor ve Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinden Suriye’nin Resulayn bölgesine kaçarak izini kaybettiriyordu…

1990’lı yıllarda kanlı bir eylem planlayan Kani Yılmaz’ın hedefinde bu kez Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bulunan Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği vardı. Kani Yılmaz liderliğindeki teröristler, devlet üretme çiftliğini bastığında akıllarında çiftlikte bulunan ziraat mühendislerini şehit etmek vardı. 

Baskın sırasında lojmanları aramak isteyen teröristler, Kani Yılmaz’ın talimatı ile arama çalışmalarına başlamadan onu dinlemeye başladı.

İstihbarat raporları ve Terörle Mücadele Müdürlüğü kayıtlarında bulunan sorgu tutanaklarında Kani Yılmaz teröristlere aynen şöyle seslendi.

“ Birkaç mühendisi öldürüp elinize ne geçecek? Devlete zarar vermek istiyorsanız ekonomik olarak zarar vereceksiniz. O yüzden talimatımdır; bu çiftlikte devlete süt veren montofon inekleri var, devlet bu ineklerin sütünden para kazanıyor. Şimdi hepiniz bırakın arama yapmayı ineklerin memelerini kesin…”

İşte bu şok eylem talimatının ardından Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliğinde bulunan tüm ineklerin memeleri kesildi… Bu eylemin ardından terör örgütü PKK, güvenlik güçlerine saldırmanın yanısıra devlete ait şantiye, okul, hastane ve iş makinalarına saldırmaya başladı….

BUGÜNE KADAR 3 TRİLYON DOLAR ZARAR VERDİ!

Araştırmacı - yazar İzzet Akyol tarafından merkezi Londra’da bulunan Demokratik Gelişim Enstitüsü (Democratic Progress Institute) için hazırlanan raporda, Türkiye’nin Kürt sorununun çözümünde güvenlikçi politikaları tercih etmesi nedeniyle son 40 yılda 3 trilyon dolar kaybettiği bildirildi. Akyol, raporda, Kürt sorununu çözememesi halinde Türkiye’nin bedel ödemeye devam edeceği uyarısı yaptı.