KOCAELİ (AA) - Pirelli Türkiye Üst Yöneticisi Gian Paolo Gatti Comini, Türkiye ile büyümeye devam edeceklerini belirterek, "Yeni nesil araçlara yönelik sunduğumuz ürünlerle pistlerde ve yollarda olmayı sürdürürken gelecekte de güvenliği, verimliliği, dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği pusulamız yapacağız." dedi.

Pirelli'nin 150. yıl kutlamaları kapsamında Pirelli Türkiye'nin Kocaeli Fabrikası'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Comini, Formula 1 başta olmak üzere motor sporları ve normal binek araçlara yönelik lastik üretimi gerçekleştirdiklerini, otomotiv imalatçılarıyla çalışarak spesifik araçlar için spesifik ürünler imal ettiklerini söyledi.

Formula 1'in, Pirelli'nin DNA'sında bulunduğuna dikkati çeken Comini, 1907'den beri rallilerde yer aldıklarını, buna da devam edeceklerini kaydetti.

Comini, hep "Neden bir motor sporları fabrikanız var?" sorusuyla karşılaştıklarına değinerek, şöyle devam etti:

"Motor sporları bizim için bir temeli teşkil ediyor. Testlerimizi yapıyoruz, en iyi testleri bu döngü içinde gerçekleştiriyoruz. Lastiği anlıyor, gelecek için üzerinde daha fazla düşünüyoruz. Döngü teknolojileri, simülasyon, dijitalleşmeyle çalışıyoruz. Motor sporlarıyla dijitalleşme ve testle ilgili çok şey öğreniyoruz. Ar-Ge departmanımız, her türlü testi gerçekleştiriyor. Tüm bunlar dijitalleşme ve yüksek teknolojiyle alakalı. İnsanlar, inovasyon, teknoloji diye bir konseptimiz var. Yeni biçimlerde lastikleri üretmeye çalışıyor, tutkuyla düşünmeye devam ediyoruz. GT projelerinde çalışıyoruz. Performans araçları için lastikler tasarlıyoruz. Sürekli öğrenmeye ve normal lastikler üzerinde de çalışmalara devam ediyoruz."

Comini, Pirelli Türkiye'nin, Pirelli Grubu'nda ayrıcalıklı yere sahip olduğunu belirterek, "Her zaman üretim gücümüz ve Türkiye'de ürettiğimiz ürünlerle lastik sektöründe trendlerin yaratıcısı olmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin potansiyeline güveniyoruz ve Türkiye ile büyümeye devam edeceğiz. Yeni nesil araçlara yönelik sunduğumuz ürünlerle pistlerde ve yollarda olmayı sürdürürken gelecekte de güvenliği, verimliliği, dayanıklılığı ve sürdürülebilirliği pusulamız yapacağız." dedi.

- "Üretim tesislerimiz, dünyanın en prestijli yarışlarında bizi gururlandırıyor"

Pirelli Türkiye Motor Sporları Fabrika Müdürü Atilla Gidergi de Dünya Ralli Şampiyonası (WRC), GrandAm, Ferrari Challenge, Porsche Cup ve Blancpain GT serisi gibi dünyanın en prestijli yarışlarında Pirelli'nin ünlü pilotlar tarafından tercih edildiğine dikkati çekti.

Türkiye'deki ilk lastik üretim tesisi olan Pirelli İzmit Fabrikası'nın, 2007'den beri motor sporları için 400'ün üzerinde farklı türde yarış lastiği ürettiğini aktaran Gidergi, "Bugün bir araya geldiğimiz 'Şampiyonların Fabrikası' olarak da anılan üretim tesislerimiz, 60 yılı aşkın geçmişi ve dünyanın en prestijli yarışlarında bizi gururlandıran teknolojileriyle öne çıkıyor." diye konuştu.

Castrol Ford Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı ise Pirelli markasının bugüne dek yarışlarda pilotlara her zaman güven verdiğini, üstün performans sağladığını kaydetti.

Davetliler, daha sonra motor sporları için üretilen bir lastiğin üzerine 150. yıl anısına imzalarını attı.