New York Borsası, beklentilerin altında gelen enflasyon verileri sonrasında güne yatay seyirle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,07 azalarak 39.695,18 puana indi.

S&P 500 endeksi yatay kalarak 5.635,21 puan oldu ve Nasdaq endeksi yüzde 0,06 artışla 18.659,25 puana yükseldi.

Enflasyon verileri piyasaları etkiledi

ABD'de açıklanan enflasyon verileri, fiyat artışlarının yavaşladığına işaret ederken, borsanın açılışında yatay bir seyir izlendi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), haziran ayında aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 3 artışla piyasa beklentilerinin altında kaldı. Mayıs 2020'den bu yana ilk kez düşüş kaydeden TÜFE, yıllık enflasyonda da son bir yılın en düşük seviyesine indi. Çekirdek enflasyon, yıllık bazda yüzde 3,3 ile Nisan 2021'den bu yana en düşük seviyesini gördü.

Faiz indirimi beklentileri arttı

Analistler, verilerin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru ilerlediğini ve eylül ayında faiz indirimine başlanabileceğine dair beklentileri artırdığını belirtti. Verilerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in ilk faiz indirimine eylülde gitme olasılığı yüzde 70'ten yüzde 85'e çıktı.

Diğer ekonomik veriler ve şirket sonuçları

ABD'nin 10 yıl vadeli hazine tahvili faizi yaklaşık 10 baz puan azalışla yüzde 4,18'e geriledi. Ülkede ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı da 6 Temmuz ile biten haftada 222 bin ile beklentilerin altında kaldı.

Bugün yayımlanan finansal sonuçlara göre PepsiCo'nun karı beklentileri aşarken, geliri tahminlerin altında kaldı ve şirketin hisseleri yüzde 2 düştü. Delta Air Lines hisseleri de üçüncü çeyreğe dair düşük gelir beklentisi sonrasında yüzde 8'e yakın geriledi. Öte yandan, 2017'den bu yana ilk kez yıllık üyelik ücretlerini artıran ABD'nin en büyük market zincirlerinden Costco'nun hisseleri yaklaşık yüzde 1 değer kazandı.

Editör: Merve Öney