Törene bizzat katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Donanmasının gücüne güç katacak olan Yeni Tip Denizaltılara AKYA Ağır Sınıf Torpido ve ATMACA Gemisavar füzesi entegre edileceğini açıkladı.

Erdoğan aynı zamanda ilk YTDP denizaltısı olan PİRİ REİS’in bu yıl içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesinin amaçlandığını kaydetti. HIZIR REİS denizaltısı için teslimat tarihi ise 2023 olarak belirtildi.

Türkiye’nin hedefi bu seneden itibaren her yıl birer adet olmak üzere 2027 yılına kadar 6 adet Yeni Tip Denizaltı’nın teslim edilmesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende aynı zamanda Milli Denizaltı Projesi (MİLDEN) hakkında açıklamalarda da bulundu.

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Thyssen Krupp Marine Systems arasında imzalanan sözleşmeyle 6 adet havadan bağımsız tahrik sistemine sahip denizaltı inşa edilmesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın hizmetine verilmesi amaçlanmaktadır.

Dünya tarafından “Tip-214” olarak tanınan ve sahip olduğu Yakıt Pili Teknolojisi sayesinde havadan bağımsız tahrik kabiliyetine haiz denizaltılarımız bu özelliği ile Türk Deniz Kuvvetlerimiz için ilk olma niteliği taşımaktadır.

Sualtı, suüstü ve kara hedeflerine karşı silahlar ile donatılmış olan denizaltılarımız birçok tipte torpido, füze atabilme ve mayın dökebilme özelliğine sahiptir.

Bu sayede denizlerimizdeki dosta güven düşmana korku salan harp gücünün ve dünya denizlerindeki varlığımız daha da perçinlenecektir.

Denizaltıların Ana Boyutları:
• Tam Boy: 68.35 metre • Mukavim Tekne Dış Çapı: 6.3 metre • Deplasman: 1850 ton • Personel: 40