Küresel piyasalar, haftanın ikinci yarısında açıklanacak verilere ve özellikle önemli merkez bankalarının gelecek dönem politikalarına dair belirsizliklerle karşı karşıya. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı konusundaki belirsizlik sürerken, yetkililerin son açıklamalarında temkinli bir dil kullanması piyasa dinamiklerini etkiliyor.

Fed Yetkililerinden Temkinli Yorumlar

  • Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic'in yalnızca bir faiz indirimi beklentisi ve Kovid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerine dair yorumları,
  • Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee'nin üç faiz indirimi beklentisi ve enflasyonla ilgili görüşleri,
  • Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lisa Cook'un faiz oranlarındaki düşüşlerde temkinli olunması gerektiği üzerine vurguları, yatırımcılar için önemli ipuçları sunuyor.

Fed'in İlk Faiz İndirimi Beklentileri

Analistler, Fed yetkililerinin açıklamaları sonrasında, bankanın ilk faiz indirimine gitme olasılığının Haziran ayında %70'e düştüğünü belirtiyor. Öncesinde bu oran %75 seviyesindeydi.

Yoğun Veri Gündemi ve Beklentiler

Hafta boyunca Fed yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra yoğun bir veri gündemi de yatırımcıların odağında olacak. Özellikle büyüme verileri ve Fed'in enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği kişisel tüketim harcamaları, merkez bankasının gelecek hamlelerine dair sinyaller sunabilir.

ABD'de Konut Piyasasındaki Düşüş

ABD'de yeni konut satışlarının Şubat ayında aylık bazda %0,3 azalarak 662 bine düşmesi ve yeni konutların medyan satış fiyatındaki yıllık %7,6'lık düşüş, piyasa dinamiklerini etkilemekte.

Tahvil Faizleri ve Altın Fiyatları

  • ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan %4,25'lik artış ve altının ons fiyatının 2.172 dolar seviyesinde seyretmesi, yatırımcılar için dikkat çekici gelişmeler arasında.
  • Dolar endeksi, önceki kapanışın hemen altında 104,2 seviyesinde.

Petrol Piyasasında OPEC+ Etkisi

Jeopolitik riskler ve OPEC+'ın üretim kesintilerine devam edebileceği beklentileri, Brent petrolün varil fiyatını yukarı yönlü destekliyor.

Küresel Borsalarda Durum

  • New York borsasında Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones endekslerindeki düşüşler,
  • Avrupa borsalarında karışık seyir ve ECB Baş Ekonomisti Philip Lane'in açıklamaları,
  • Asya borsalarında genel olarak negatif bir seyir, özellikle Güney Kore'de Kospi endeksinin dikkat çekmesi,
  • Japonya Maliye Bakanı'nın yendeki zayıflıkla ilgili açıklamaları ve dolar/yen paritesindeki durum,
  • Borsa İstanbul'daki dalgalı seyir ve BIST 100 endeksindeki değer kaybı, global piyasaların güncel durumunu yansıtıyor.

Yatırımcıların Takip Edeceği Veriler

Bugün Almanya'da Gfk tüketici güven endeksi, ABD'de dayanıklı mal siparişleri, konut fiyat endeksi, tüketici güven endeksi ve Richmond Fed Sanayi Endeksi gibi önemli veriler yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.

BIST 100 endeksi için teknik açıdan 9.000 ve 8.900 seviyeleri destek, 9.200 ve 9.350 puanlar ise direnç konumunda bulunuyor. Dolar/TL, bankalararası piyasanın açılışında 32,1730 seviyesinden işlem görüyor.

Editör: Halit Alptekin