ABD tüketici fiyat verilerinde kötü bir sürpriz yaşanmaması ve merkez bankalarının önümüzdeki aylarda faiz indirimi yapacağına dair umutların canlı kalması, küresel hisse senetlerinin Cuma günü yükselişine neden oldu. Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Haziran ayında borçlanma maliyetlerini düşüreceği beklentisi içinde.

Avrupa ve ABD Piyasalarındaki Artış

Avrupa'nın Stoxx 600 endeksi, erken işlemlerde %0,4 yükselerek rekor bir seviyeye ulaştı. Wall Street S&P 500 endeksi vadeli işlemleri, endeksin gün içinde daha yüksek seviyelerde açılacağını işaret etti. Japonya'nın Nikkei endeksi ise %1,9 artışla 1989'dan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

'Goldilocks' Senaryosu ve Ekonomik Büyüme

Yatırımcılar, enflasyonun ekonomik büyümede daralma olmaksızın düşeceği 'Goldilocks' senaryosuna odaklanıyor. ABD'de durgunluk korkuları azalırken, euro bölgesi ekonomisi toparlanma işaretleri gösteriyor. Lombard Odier'den Florian Ielpo, "Çift haneli enflasyon döneminin tamamen sona erdiğini" ve "büyüme durumunun iyileşmeye devam ettiğini" belirtiyor.

ABD ve Avrupa Enflasyon Verileri

ABD kişisel tüketici harcamaları (PCE), Ocak ayında yıllık %2,4 artış gösterdi. Piyasalar, Fed'in Haziran ayında faiz indirimine başlayacağına dair %76 olasılık görüyor. Avrupa'da ise Almanya, Fransa ve İspanya'daki enflasyon verileri beklentiler doğrultusunda hafifledi.

Küresel Fabrika Araştırmaları ve Ekonomik Göstergeler

Cuma günü yapılacak olan küresel fabrika araştırmaları, Asya ekonomilerinin Şubat ayındaki düşüşten kurtulmaya çalıştığını gösteriyor. Pictet Asset Management'tan Jon Mawby, "Daha yumuşak verilerin gerçek ekonomik hikayeyi anlattığına dair önemli bir olasılık olduğunu" ifade ediyor.

Devlet Tahvili Piyasaları ve Para Politikası

Faiz indirimi sinyallerinin volatiliteye neden olduğu devlet tahvili piyasalarında, yatırımcılar hisse senedi tüccarlarına göre para politikasının gelecekteki yolu konusunda daha az kararlı. 10 yıllık Hazine tahvil getirisi ve Almanya'nın 10 yıllık Bund getirisi değişken bir seyir izliyor.

Döviz Piyasaları ve Emtia Fiyatları

Dolar endeksi istikrarını korurken, Japon Yeni dolar karşısında değer kaybediyor. Petrol fiyatları ise istikrarlı bir seyir izliyor. Spot altın fiyatları ise düşüş eğiliminde.

Editör: Halit Alptekin