Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 78,07 dolardan işlem görüyor. Dün 79,51 dolara kadar yükselen Brent petrol, günü 77,95 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün saat 09.37 itibarıyla, varil fiyatı kapanışa göre %0,15'lik bir artışla 78,07 dolara ulaştı. Aynı zamanda, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 72,78 dolardan alıcı buldu.

Yemen'deki Gerginliğin Petrol Fiyatlarına Etkisi

Yemen'deki Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırıları, petrol arzında kesintiye yol açacağı endişeleriyle fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Eylemler, uluslararası petrol piyasalarında belirsizliği artırıyor.

Kızıldeniz'deki Gemi Trafiğine Husi Tehdidi

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri'nin, İsrail gemilerine yönelik tehditleri sonucu birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı. Yaşanan durum, Kızıldeniz üzerindeki gemi trafiğini ve petrol piyasalarını etkiliyor.

Babu'l Mendeb Boğazı'ndaki Rot Değişiklikleri

Kızıldeniz'deki gerginlik nedeniyle Babu'l Mendeb Boğazı'ndan geçen gemilerin rotasını değiştirmesi, küresel petrol piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor. Mısır'ın Süveyş Kanalı İdaresi, 19 Kasım'dan bu yana 55 geminin rotasının Ümit Burnu'na yönlendirildiğini bildirdi.

Uzman Görüşleri ve Teknik Analiz

Uzmanlar, Orta Doğu'daki çatışmalar ve arz kesintilerinin petrol piyasalarında dalgalanmalara yol açabileceğini belirtiyor. Teknik olarak Brent petrolde 78,25 ile 78,33 dolar aralığı direnç, 77,87 ile 77,76 dolar aralığı ise destek olarak izleniyor.