Emlak sektörü çok büyük sorunlarla karşı kaldığı bir dönem içerisinde bulunuyor. Pandemi süreciyle yavaşlayan hatta durma noktasına gelen sektör, daha sonra çok ciddi maliyet artışları ile karşı karşıya kaldı.

Arzın çok azalması ve talebin artmasıyla birlikte hem kira fiyatları hemde satılık konut fiyatları yükseldi. Maliyet nedeniyle fiyatlar sürekli bir yükselme çizgisi içerisinde olurken bazı bölgelerde artışlar yüzde 200'leri geçti.

Hem satılık konut fiyatlarının önlemez yükselişi hemde kiralık konut fiyatlarının akılalmaz seviyelere ulaşması nedeniyle ek önlemler konuşulur oldu. Tam da bu dönemde Hollanda'dan bir uygulama kararı çıktı. Sektör şimdi bu uygulamanın Türkiye'de uygulanıp uygulanmama durumunu tartışıyor.

HOLLANDA'DAN TARİHİ KİRALIK KONUT KARARI: TAVAN FİYAT AÇIKLADILAR EV SAHİPLERİ ÜZERİNE ÇIKAMAYACAK

Hollanda'da kiralık konut rakamlarının çok yükselmesi, ev sahiplerinin bu durumu fırsata çevirmesi ve artan fiyatların geçinme durumu etkilemesi nedeniyle tavan fiyat uygulaması başlatıldı. Bu karar ile hükümetin açıkladığı rakam üzerinde konut kiralanamayacak. Hollanda Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge alınan kararın detaylarına ilişkin bilgi verdi. Bu karar ile alt gelir gruplarına kiralanan sosyal konutlar ile serbest piyasadaki evler için puanlama yapılacak. Evin büyüklük, oda sayısı, m2'si konumu vb özellikleriyle belirlenecek puanlar tavan kira fiyatını belirleyecek.

Hesaplanan puanlar ile ev kiraları fiyatları en fazla 1000 Euro ile 1250 Euro arasında olacak. Türkiye'de Uygulacak Mı? Konut sektörüne ilişkin hükümetin önemli adımlar atması bekleniyor. Ancak konut kira fiyatlarına herhangi bir sınırlama çalışması olup olmadığına dair açıklama gelmedi. Konut sektörüne ilişkin çalışmaların genel olarak daha düşük maliyetli üretim ile karşılanmasına yönelik adımlar atılması ön planda gibi gözüküyor.