İsrail medyasında, Katar'ın İsrail yönetimine Gazze'deki tutuklu takası konusunda iki aşamalı bir öneri sunduğuna dair haberler yer aldı.

Kanal 12 Televizyonu'nun bildirdiğine göre, Katar'ın önerisinin ilk aşaması, Gazze'de bir ay süreyle çatışmaların durdurulması karşılığında Hamas'ın elindeki yaklaşık 40-50 İsrailli tutuklunun serbest bırakılmasını içeriyor.

Henüz detayları belirsiz olan ve daha karmaşık bir süreç öngörülen ikinci aşama, İsrail askeri güçlerinin Gazze'den çekilmesiyle ilgili olabilir.

Yediot Ahronot Gazetesi, ismi açıklanmayan bir yetkilinin ifadelerine dayandırdığı haberinde, Kanal 12'nin Katar'ın önerisi hakkındaki bilgilerini doğruladığını belirtti.

"Bir ay ara" önerisi olarak adlandırılan bu plan kapsamında, Katar'ın İsrail'e, Hamas'ın çatışmalara 20 ila 30 gün süreyle ara verilmesi ve karşılığında Filistinli tutukluların serbest bırakılması durumunda, aralarında kadınlar, erişkinler ve hastaların da bulunduğu 40 ila 50 İsrailli tutukluyu serbest bırakmaya hazır olduğu yönünde bir mesaj gönderdiği iddia edildi.

Ayrıca, Yediot Ahronot, Mossad Başkanı David Barnea'nın, İsrail Savaş Kabinesi'ni Katar'ın bu mesajı hakkında bilgilendirdiğini daha önce bildirmişti.

Öte yandan, Hamas'ın geçmişte İsrail ile tutuklu takası anlaşması yapılabilmesi için Gazze'deki saldırıların tamamen durdurulmasını şart koştuğu biliniyor.

Katar'dan, bu iddialara ilişkin şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.