Dolar/TL sert yükselişlerin ardından 16.5 etrafında yatay bir seyre geçerken bugün enflasyon verisinin ardından kur 16,50'nin üzerini test etti. Kritik enflasyon verisi öncesinde 16,48-16,49 seviyelerindeki kur, enflasyonda bir sürpriz çıkmamasının etkisiyle bu seviyelerini korudu.

Euro/TL ise erken saatlerde 17,80'i aşmasının ardından 17,75'in hemen altında dengelendi. 

Borsa İstanbul'da BİST 100 Endeksi, yüzde 0,6 civarı yükselişle 2.616 puandan işlem görüyor. 

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve birlikte hareket eden ülkeler OPEC+'in dün gerçekleşen toplantısında aldığı üretimi artırma kararının ardından dar aralıkta seyretti.  Artırılan üretimin Rusya'ya yönelik yaptırımlar nedeniyle piyasalarda Rus ham petrolünün yarattığı açığı doldurup dolduramayacağı ve Çin'de koronavirüs tedbirlerinin kaldırılmasının ardından beklenen talep artışını karşılayıp karşılayamacağı konularının sorgulanması da piyasaya yön veren unsurlardan biri oldu. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 15 sent düşerek 117,46 dolara geriledi. 

Altın fiyatları, dolardaki değer kaybından destek bularak bir ayın zirvesine yükseldi. Altın haftalık bazda da art arda üçüncü hafta kazanım elde etmeye hazırlanıyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.2 artarak 1,871.28 dolara yükseldi.

Asya borsaları, beklentilerin altında kalan ABD istihdam verilerinin ardından Fed'in önümüzdeki aylarda para politikasını sıkılaştırma konusundaki agresif tutumunun hafifleyebileceği beklentilerinin kuvvetlenmesiyle yükseldi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi dün güçlü kapanan Wall Street'e paralel olarak yüzde 0,5 yükseldi. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1 yükseldi. Çin, Hong Kong, Tayvan ve Tayland piyasaları festival nedeniyle kapalı.