Güçlü enflasyon verilerinin etkisiyle dolar, üst üste beşinci haftasında da yükselişini sürdürdü. Pazartesi günü, yen karşısında 150 seviyesine yakın bir değerde işlem görerek önemli bir psikolojik sınırın eşiğinde yer aldı. Özellikle, geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri'nde açıklanan üretici ve tüketici fiyatlarının Ocak ayında beklenenden fazla artması, doların değer kazanmasına neden oldu.

Piyasalar ve İşlem Hacimleri

Başkanlık Günü tatili sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri piyasaları kapalı olduğundan, gün içinde düşük işlem hacimlerinin olması bekleniyor. Dolar endeksi, altı önemli para birimine karşı performansını ölçen bir gösterge olup, son işlemlerde %0,13 artışla 104,35 seviyesine yükseldi. Geçen hafta %0,18'lik bir artış gösteren endeks, geçen Salı günü Kasım ortasından beri en yüksek seviyesi olan 104,97'ye ulaştı.

Diğer Para Birimleri ve Yen'in Durumu

Euro, %0,12'lik bir düşüşle 1,0763 dolara gerilerken, geçen hafta son üç ayın en düşük seviyesi olan 1,0695 dolara kadar düştü. İngiliz sterlini ise 1,2595 dolar seviyesinde yerleşti. Yen, gün içinde %0,1 artışla dolar başına 150,08 seviyesine yükseldi, fakat yıl içinde yaklaşık %6'lık bir düşüş yaşadı.

Küresel Piyasaların Geleceği

ING küresel piyasalar başkanı Chris Turner, geçen haftanın dolar için teorik olarak iyi geçmesi gerektiğini belirtti, ancak doların kazançlarını koruyamadığını ifade etti. Perşembe günü perakende satış verilerinin düşmesiyle doların değer kaybettiği görüldü. Küresel para piyasalarında yaşanan bu değişimler, önümüzdeki dönemde de dikkatle izlenmeye devam edecek.

Editör: Halit Alptekin