Naval News tarafından da aktarıldığı üzere Lockheed Martin tarafından yayınlanan görsellerde Zumwalt sınıfı muhriplerde kullanılması planlanan CPS hipersonik füze modüllerinin gemideki 2 adet 155mm AGS top sistemlerinden yerini aldığı görülüyor. Söz konusu konfigürasyon Zumwalt sınıfı için en zaman ve maliyet etkin seçenek olarak görülüyor.

ABD Deniz Operasyonları Komutanı Amiral Mike Gilday’ın Mart 2022’de ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü (USNI) News’e verdiği demeçte, “Zumwalt sınıfı muhriplerde hipersonik füzeler için geminin 155 mm’lik top bağlantılarını sökmeden iki tüp takmak için yeterli alan ve ağırlık marjı var.

2025 yılına kadar, ilk 16.000 tonluk Zumwalt sınıfı muhripte, silah bağlantılarını sökmek zorunda kalmadan geminin iskele ve sancak taraflarına yerleştirilmiş en az iki set füze tüpü olacak.”açıklamalarında bulundu. ABD Donanması Bilgi Departmanı Şefi (CHINFO) Naval News’e Konvansiyonel Hızlı Saldırı (CPS) hipersonik füzelerini Zumwalt sınıfı muhriplerin gövdelerine entegre etme kararından önce tüm seçeneklerin masada olduğunu söyledi.

Bu seçenekler arasında, yalnızca 3 adet DDG 1000 inşa etme kararı nedeniyle her birinin maliyeti yaklaşık 800.000 dolar olan uzun menzilli GPS güdümlü mühimmatların yerine daha ucuz 155 mm uzun menzilli GPS güdümlü mühimmat üretmek de yer alıyor.

İkinci 155 mm baş topu korunduğu takdirde ABD Donanması Mk45 127 mm toplarından daha fazla menzile sahip özel geliştirilen AGS 155 mm top tarafından sağlanan etkili bir bombardıman seçeneğine sahiptir, ancak ikinci baş topu hala ABD Ordusu ve NATO standardı 155 mm mühimmatları kullanmamaktadır.