Borsa İstanbul'daki BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,76'lık bir düşüşle 7.948,60 puan seviyesinde kapattı. Önceki kapanışa nazaran 60,74 puanlık bir azalma yaşandı ve piyasanın toplam işlem hacmi 88,5 milyar lira olarak gerçekleşti.

Sektörel Bazda Dalgalanmalar

Finans sektöründe bankacılık endeksi yüzde 1,17 ve holding endeksi yüzde 1,23 oranında değer kaybetti. Sektör endeksleri içinde sigorta sektörü yüzde 2,05 ile en fazla kazancı sağlarken, spor endeksi yüzde 1,79 ile en çok kaybettiren oldu.

Uluslararası Ekonomik Göstergeler

ABD'de işsizlik maaşı başvurularının sayısı 25 Kasım haftasında 218 bine ulaşarak, piyasa beklentilerinin altında kaldı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) takip ettiği, gıda ve enerji haricindeki kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, ekim ayında aylık %0,2, yıllık bazda ise %3,5 artış gösterdi. Bu artış, eylül ayındaki aylık %0,3 ve yıllık %3,7'lik artışın hafif gerisinde kaldı.

Ekonomi Uzmanlarının Değerlendirmesi

Ekonomi uzmanlarına göre, ABD'deki bu makroekonomik veriler, Fed'in mevcut para politikasının yeterli olduğunu ve gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Yarının Ekonomik Gündemi

Yarın, Türkiye'de imalat sanayi PMI verileri, uluslararası alanda ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları, Avro Bölgesi, İngiltere, Almanya ve ABD'de imalat sanayi PMI ve inşaat harcamaları verileri piyasa oyuncuları tarafından takip edilecek. Teknik açıdan, BIST 100 endeksi için 7.900 puan destek, 8.100 ve 8.200 puan seviyeleri ise direnç noktaları olarak görülüyor.