ABD'deki varlık yöneticileri, sahte bir sosyal medya paylaşımı sonrası yaşanan kafa karışıklığına rağmen, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) spot bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) ticaretine izin verme ihtimaline hala umutla bakıyor. SEC, bu hafta Ark Investments ve 21Shares'in başvurularının akıbetini belirleyecek. Ayrıca BlackRock, Fidelity ve VanEck gibi firmaların bitcoin ETF başvuruları da beklemekte.

ETF'ler, Bitcoin'i daha geniş bir yatırımcı kitlesine sunarak kripto sektörüne önemli bir katkı sağlamayı hedefliyor. Reuters'e konuşan sektör yöneticileri, SEC'in Ark/21Shares ürününü ve diğerlerini onaylayacağını düşünüyor, ancak görüşmelerin gizliliği nedeniyle isim vermekten kaçınıyor.

Salı günü, SEC'in hesabında tüm ürünlerin onaylandığına dair sahte bir duyuru yapıldı. SEC, bu duyuruyu hızla reddetti ve araştırmalara başladığını açıkladı. Sektör yetkilileri, bu olayın süreci etkilemesini beklemiyor.

ETF ücretlerinin açıklanması ve en az üç firmanın SEC onayına başvurduğu veya başvurmaya hazırlandığı bilgisi, ETF'lerin yakın zamanda piyasaya sürüleceğine işaret ediyor. eToro analisti Josh Gilbert, Salı günkü olayın bitcoin piyasasını etkilediğini, ancak SEC'in ürünleri onaylamaya hazır göründüğünü belirtti.

Standard Chartered analistleri, ETF'lerin bu yıl 50 ila 100 milyar dolar çekebileceğini ve Bitcoin fiyatını 100.000 dolara kadar yükseltebileceğini tahmin ediyor. Rosenblatt Securities'ten Andrew Bond, ETF onayının Bitcoin'in meşruiyetini artıracağını vurguladı.

Bitcoin fiyatı, ETF beklentisiyle son aylarda %70'ten fazla arttı. Sahte duyuru sonrası kısa bir süre için 48.000 dolara yükseldi, ancak sonra düşüş yaşadı.

SEC, Bitcoin ETF'lerini on yıldır reddediyordu. Ancak, geçen yıl Grayscale Investments'ın başvurusunun reddedilmesinin hatalı olduğuna karar verilmesi, kurumu yeniden değerlendirmeye itti. İhraççılar, SEC'in piyasa manipülasyonu endişelerini gidermek için Coinbase Global ile iş birliği yaparak piyasayı gözetlemeye çalışıyor.

Yatırımcı savunucuları, Bitcoin'in henüz olgunlaşmamış olduğunu belirterek SEC'e onay vermemesi çağrısında bulunuyor. Gensler, kripto varlık yatırımlarının yüksek risk taşıdığı konusunda uyarılarda bulundu. Better Markets CEO'su Dennis Kelleher, sahte tweet olayının Bitcoin'in risklerini vurguladığını söyledi.