Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum son günlerde yoğun şekilde tartışılan kira artışları ve evi olmayan vatandaşlara yönelik ucuz konut projesiyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Enflasyondaki yükselişi geçici olarak değerlendirdiklerini belirten Kurum, son dönemde fiyat artışlarını gerekçe olarak gösterip kiralarda yapılan aşırı atışların önüne geçeceklerini söyledi.

“Hem kiracıyı hem ev sahibini korumaya çalışıyoruz” diyen Kurum şu bilgiyi verdi: “Kira artışlarını TÜFE'ye uygun yapmak zorundayız. Kanunen böyle olması gerekiyor. Ama maalesef fırsatçılık yapan ve açıklanan rakamların üstünde zam yapan kişiler var. Bu zamlar kanuna aykırıdır. Kanunen yapılacak kira sözleşmesine aykırıdır. TÜFE üstü kira artışı yapana kanuni müeyyideyi uygulayacağız. 4 bakanlık çalışıyoruz. Bir hafta 10 gün içinde çalışmayı meclisimize göndereceğiz.”

81 ilde konut projesi

Murat Kurum evi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmaya yönelik projenin 81 ilde uygulanacağını söyledi. Hazine arazilerinin bu amaçla tahsis edileceğini belirten Kurum, projenin detaylarını Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağını duyurdu. Kurum, TOKİ’nin yıllık yüzde 7-9 arasında olan konut arzındaki payının yüzde 14’e çıkacağını belirtti.

Kurum, muhalefetin “Hazine arazileri peşkeş çekiliyor.” Eleştirilerini hatırlatarak, “Evsizleri ev sahibi yapmak için hazine arazisi tahsis etmek ‘peşkeş’ çekmekse evet ‘peşkeş’ çekiyoruz” dedi.

Bakan Kurum, hazine arazilerinin tahsisinin noter huzurunda kurayla yapılacağını, araziye sahip olanların en az 5 yıl araziyi elden çıkaramayacaklarını söyledi. Kurum, bu konuda zaten düzenlemeler bulunduğunu hatırlattı.