Arjantin'de yıllık enflasyon oranı, Aralık ayında %211'i aşarak, ülkenin 1990'ların başından bu yana yaşadığı en yüksek seviyeye ulaştı. 

Javier Milei'nin Enflasyonla Mücadelesi

Başkan Milei, 10 Aralık'ta göreve başladıktan sonra Arjantin peso para biriminde yaşanan sert devalüasyonun etkisiyle, aylık enflasyon oranı %25,5 olarak gerçekleşti. Bu oran, tahminlerin biraz altında kalsa da, ülkenin ekonomik zorlukları göz önünde bulundurulduğunda önemli bir gösterge.

Enflasyon Oranında Latin Amerika'da Liderlik

Arjantin'in enflasyon okuması, yıllardır yüksek fiyat artışlarıyla mücadele eden Venezuela'yı geride bırakarak, Latin Amerika'da enflasyon oranında lider konuma yükseldi. 2023'te enflasyonun %193'e düşmesi beklenen Venezuela'nın aksine, Arjantin bu oranı şimdiden aşmış durumda.

Arjantinli Vatandaşların Yaşam Mücadelesi

Arjantinli vatandaşlar, yüksek enflasyonun getirdiği ekonomik zorluklarla başa çıkmak için günlük yaşamlarında önemli değişiklikler yapmak zorunda kaldılar. Emekli Susana Barrio, artık asado barbekülerine arkadaşlarını davet edemeyeceğini belirtirken, Graciela Bravo patates alırken bile dikkatli davrandığını ifade etti.

Hiperenflasyonla Mücadelede Zorlu Yol

Arjantin'in hiperenflasyon döneminden çıktığı 1990'ların başından bu yana yaşanan en yüksek enflasyon oranı, siyaset dışı Başkan Milei'nin ekonomiyi düzeltebilmek için uyguladığı sert kemer sıkma tedbirlerinin önemini vurguluyor. Ancak Milei, ekonomik iyileşmenin zaman alacağı konusunda uyarıyor ve Arjantinli vatandaşlar kemerlerini daha da sıkıyor.

Yaşanan durum, Arjantin ekonomisinin karşı karşıya olduğu ciddi zorlukları ve Milei hükümetinin bu zorlukların üstesinden gelmek için uygulamak zorunda olduğu sert politikaları gözler önüne seriyor. Arjantin halkı, ekonomik baskılar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, hükümetin ekonomiyi istikrara kavuşturma çabaları devam ediyor.