Altın piyasaları, haftanın ilk işlem gününe değer kazancıyla başladı. Gram altın, 2 bin 241 lira seviyesinden alıcı buluyor. Geçtiğimiz hafta yüzde 0,1'lik bir düşüşle 2 bin 232 lira seviyelerinde kapanan gram altın, yeni haftaya yükselişle adım attı.

Çeyrek ve Cumhuriyet Altınının Güncel Fiyatları

Saat 10.30 itibarıyla çeyrek altın 3 bin 760 lira, Cumhuriyet altını ise 15 bin 290 liradan satışa sunuluyor.

Uluslararası Piyasalarda Altın ve Tahvil Faizlerindeki Durum

ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil faizi yüzde 4,21 ile haftaya başlarken, altının ons fiyatı 2 bin 168 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Merkez Bankalarının Politikaları ve Piyasaya Etkileri

Geçtiğimiz hafta, ABD Merkez Bankasının faiz kararları piyasa tarafından yakından takip edildi. İsviçre Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesi, varlık fiyatlarında önemli etkilere yol açtı. Ayrıca, Fed'in gelecek dönem politikaları için önemli göstergeler olan büyüme ve enflasyon verileri de piyasaların odağında yer alacak.

Ekonomik Verilerin Takibi ve Altın Fiyatları Üzerine Etkileri

Analistler, bugün iç piyasada iş gücü istatistikleri, dış piyasada ise ABD'de inşaat izinleri ve yeni konut satışları verilerinin takip edilmesinin önemini vurguluyor. Altının ons fiyatında destek ve direnç seviyeleri sırasıyla 2 bin 150, 2 bin 120 dolar ve 2 bin 190, 2 bin 220 dolar olarak belirlendi.

Editör: Halit Alptekin