İran'ın Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Amerika Birleşik Devletleri'nin, İran'ın nükleer reaktörler için ürettiği ağır suyu, dolaylı yollarla satın aldığını iddia etti.

Yarı resmi kaynaklardan Tesnim Haber Ajansı'nın raporlarına göre, Tahran'daki bir toplantıda konuşan Abdullahiyan, ABD'nin uyguladığı yaptırımlara rağmen, İran'ın nükleer ve füze teknolojisi alanında önemli ilerlemeler kaydettiğini vurguladı.

Ayrıca, Abdullahiyan, "Amerikalılar, üçüncü bir taraf aracılığıyla İran'ın ürettiği ağır suyu satın alıyorlar. Bir Batılı yetkili, dünya çapında üretilen en yüksek kaliteli ağır suyun İran menşeli olduğunu bana aktardı." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Bunun yanı sıra, Abdullahiyan, 2018'de ABD'nin tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması için şu ana kadar somut bir ilerleme sağlanamadığını belirtti.

Abdullahiyan, "Biz her zaman kırmızı çizgilerimizi aşmayacağımızı belirttik. Karşılıklı bir anlaşma var ancak karşı taraf, bizim koşullarımızı kabul etmedikçe geri dönmeyeceğiz. Nükleer anlaşmadan beklediğimiz faydaları kaybettikçe, kendimizi bu dar alanda sıkışmış hissetmeyeceğiz." diye konuştu.