ABD'li yatırım bankalarından JPMorgan Chase ve Morgan Stanley, nisan-haziran dönemine ilişkin bilançolarını açıkladı.

JPMorgan Chase'ten yapılan açıklamaya göre, kurumun bu yılın ikinci çeyreğindeki net karı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 28 azalarak 8,6 milyar dolara geriledi. Banka, 2021'in ikinci çeyreğinde 11,9 milyar dolarlık net kar açıklamıştı.

Kurumun hisse başına karı da bu yılın ikinci çeyreğinde 2,76 dolara düştü. Bankanın hisse başına karı, geçen yılın aynı döneminde 3,78 dolar seviyesindeydi.

JPMorgan Chase'in 2022'in ikinci çeyreğindeki geliri ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 artarak 30,7 milyar dolar oldu. Banka, 2021'nin aynı döneminde 30,5 milyar dolar gelir elde etmişti.

JPMorgan Chase Üst Yöneticisi Jamie Dimon, bankanın ikinci çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin büyümeye devam ettiğini, hem iş piyasası hem de tüketici harcamalarının sağlıklı kaldığını belirtti.

Jeopolitik gerilim, yüksek enflasyon, azalan tüketici güveni, faiz oranlarının ne kadar yükseleceğine dair belirsizlik ve niceliksel sıkılaşma ile bunların küresel likidite üzerindeki etkilerinin Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle birleşerek küresel ekonomiyi olumsuz etkileyebileceğine dikkati çeken Dimon, olabilecek her şeye hazır olduklarını kaydetti.

- Morgan Stanley'nin hem karı hem geliri düştü

Morgan Stanley de bu yılın ikinci çeyreğinde net kar ve gelirinin azaldığını duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, kurumun bu yılın ikinci çeyreğindeki net karı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 29 azalarak 2,5 milyar dolara geriledi. Kurum, geçen yılın aynı döneminde 3,5 milyar dolar net kar elde etmişti.

Bankanın geçen yılın ikinci çeyreğinde 1,85 dolar olan hisse başına karı da bu yılın aynı döneminde 1,39 dolara indi.

Morgan Stanley'nin bu yılın ikinci çeyreğindeki geliri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 azalışla 13,1 milyar dolara düştü. Bankanın geliri, geçen senenin nisan-haziran döneminde 14,8 milyar dolar olmuştu.

Morgan Stanley Üst Yöneticisi James Gorman, bankanın değişken bir piyasa ortamında sağlam bir çeyrek geçirdiğini belirtti.